FIKRA

                                                   Sİ KABARDEYS ( Ben Kabardeyim )

                   İstanbul’da Bağlarbaşı Derneğinde Kabardeyliği ile fazlasıyla övünen, iki lafının birinde ” Si Kabardeys” diyen bir delikanlı varmış.  Dernektekilere gına gelmiş “hadi ordan” demişler, “Si Kabardeys wo’o sha’e sıdım tighash’esht wuzere Kabardeyir? ( Kabardeyim diyorsun ama, senin Kabardey oduğunu nereden bilelim?) 

                   Bizimki; ” görüşürüz, yarın sadece siz değil, cümle alem benim Kabardey olduğumu bilecek ” demiş. Ertesi gün bizim Kabardey, üzerinde yazılı bir tişört ile göğsünü gere gere derneğe girmiş. ” Bakın” demiş. ” Kabardeyliğin nereden belli diyordunuz, alın size koskoca “Kabardey yazısı” diye  göğsünü daha bir kabartmış.

                  Bizim Kabardey’i gören salondaki tüm Çerkesler, başlamışlar gülmeye. Ama ne gülme!  ” Ne gülüyorsunuz? İşte göğsüme Kabardey yazdırdım ”  diye çıkışmış bizimki bozularak. “Yahu göğsünde Kabardey değil, Kadir Bey yazıyor a benim safım”  demiş içlerinden biri.

                   (Baskı yapan çocuk ne bilsin Kabardey’i, Kabardey yazısını görünce bir anlam verememiş ve bu olsa olsa Kadir Bey’dir diye tişörte baskıyı Kadir Bey diye basmış)

Yorum Yapın

Mesajınız