HİKAYE

                            BİR SHAPSUGH, BİR WUBIH, BİR ABZEGH HİKAYESİ

                                                  HADRIH’EDEN  GELİYORUM!    

            Yaşlı Shapsugh karı kocanın tek oğlu askerde ölmüştü. Anne günlerdir gözyaşlarını döküp duruyordu. Annenin oğlu için ağladığını gören ve durumu fark eden Wubıh, annenin yanına gelmiş ve “Anne”, demiş, artık ağlama. Ben hadrıh’eden (ahiretten) oğlunun yanından geliyorum. Oğlun iyi, rahat, selamı var, bana “annem beni merak etmesin” dedi.  Yalnız “anneme söyle de benim için gerekli şeyleri versin” , diye beni gönderdi. Yaşlı kadın, gözyaşlarını dindirip sevinçle içeri koştu, evde ne var, ne yoksa getirip Wubıh’a verdi…

            Birazdan kadının kocası eve döndü. Ağlar halde bıraktığı karısını pür neşe içinde görünce şaşırdı. “Yahu ben seni göz yaşları içinde bırakmıştım, ne oldu da böylesine neşelenmişsin? diye sordu.

           “Bey sen yokken eve bir Wubıh geldi, hadrıh’eden oğlumu yanından geldiğini ve selamını  getirdiğini, oğlumun orada çok iyi olduğunu söyledi. Ayrıca anneme söyle de gereken  şeyleri al ve bana getir diye oğlum tarafından gönderildiğini söyledi. Ben de oğluma götürmesi için evde ne var, ne yoksa çıkarıp verdim” dedi.

            Adam durumu anladı. Tüfeğini kapıp Wubıh’ın peşine düştü. Wubıh, peşinden silahlı bir atlının geldiğini görünce durumu anladı ve yol kıyısındaki tarlasında çift sürmekte olan Abzegh’in yanına saptı.

            ” Şu gelen silahlı atlıyı görüyor musun, seni öldürmeye geliyor. Hemen şu yüksek ağacın tepesine çıkıp saklan. Geldiğinde, ben senin gittiğini söyleyip uzaklaştırırım onu” dedi. Abzegh, ağacın tepesine çıktı.  Wubıh da sapanın başına geçip, çift süren biriymiş gibi yaptı.

            Birazdan Shapsugh yetişti, ” Buradan birinin geçtiğini gördün mü?” diye sordu. Wubıh da “Gördüm, senin geldiğini görünce korkup şu ilerideki ağacın tepesine çıkıp saklandı” dedi.

            Shapsugh atından inip Abzegh’i yakalamak için ağaca tırmanmaya başladı. Bunu fırsat bilen Wubıh da Shapsugh’un atına atlayıp kadından aldığı eşyalarla  birlikte sırra kadem bastı.

            Bir süre sonra Shapsugh yaya ve bitkin halde eve döndü. Karısı “Ata ne oldu?” diye sorduğunda da “Verdiğin şeyleri oğlumuza daha erken ulaştırsın diye atı da Wubıh’a verdim” dedi.

               Anlatan:  Hafız Fahrettin Abatay derleyen : HAPİ Cevdet Yıldız

       

1 Yorum

micacMayıs 19th, 2011 02:08

wubıh, shabsugh , abzeg :))

Yorum Yapın

Mesajınız