Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/bayramic1864.com/wp-includes/wp-db.php on line 2056
bayramic1864.com » Blog Arşivi » ÇERKES GELENEĞİNDE SOFRA KÜLTÜRÜ

ÇERKES GELENEĞİNDE SOFRA KÜLTÜRÜ

                           Sofra kültürü ya da nezaket imtihanı

Sofra, Çerkeslerde insanların nezaket imtihanından geçtiği yerdir.
Yemeği ağır yemek, lokmaları orta büyüklükte bulundurmak, kibarca almak, başı sofra üzerine çok eğmemek, lokma ağza yanaşmadan ağzı açmamak, bir lokmayı çiğneyip mideye indirmeden diğer lokmayı almamak, avurdu şişirmemek, sofra üzerine aksırmamak, ekmek ve börek gibi şeyleri ısırmamak, lokmayı el ile koparmak, az yemek, fakat kibarlık edeceğim diye aç kalmamak, Çerkeslerin “Zi ahe zefemishirer Femif” yani “hakkını yemeyen hamdır” tabiriyle kastettikleri duruma düşmemek, haddini aşıp kendine “psıç” yani manda yada bir yemeğe lüzumundan fazla iştah gösterip “Hiç görmemiş” dedirtmemek, yemekleri medhetmek gibi inceliklere dikkat etmek gerekir.
Şayet bir misafir varsa yemeğe başlamadan önce ev sahibi güzel bir konuşma yaparak iltifat eder. Yemekten sonra da misafir bir teşekkür konuşması yapar. Küçükler büyüklerle birlikte sofraya oturmazlar.

http://www.kafkas.org.tr/kultur/sofranezaket.html

Yorum Yapın

Mesajınız