Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/bayramic1864.com/wp-includes/wp-db.php on line 2056
bayramic1864.com » Blog Arşivi » ÇERKES GELENEĞİNDE THAMATE KAVRAMI

ÇERKES GELENEĞİNDE THAMATE KAVRAMI

Thamate;  Tanrının beğenip makbul saydığı anlamına gelen ve Adıge xabzede çok mühim bir mevkiye sahip olan bu kavram, başkan için kullanıldığı gibi, yaşlı zat ve koca için de kullanılır. Thamatenin, xabzeyi çok iyi bilmesi, hatip ve sabırlı olması gerekir.

                Thamateler
Aristokrat ruhlu demokrat otoriteler

Thamate seçimi
Yetki ve sorumlulukları
Toplum ve thamatenin elçisi:
Pşerah

Çerkes toplumsal yapısında Thamate önemli bir yere sahiptir. Thamateler toplumsal düzenin doğal temsilcileridir. Thamate eğlenceyi, düğünü, toplantıyı, herhangi bir elçi grubunu temsil eden ve yöneten kişidir. İsmail Berkok, Tarihte Kafkasya adlı kitabında Rus şairi Puşkin’in thamateler için “Davranış olarak demokrat kalben aristokrat” dediğini kaydediyor.

Thamate seçimi

Thamateyi cemiyetteki fertler seçer. Thamatenin toplantıyı yönetebilecek kabiliyete ve bilgiye sahip olması, çerkes adetini çok iyi bilmesi gerekir. Thamate seçiminde yaş çok önemli olmakla beraber yöneticilik kabiliyeti yüksek, toplum içinde belli bir ağırlığı olan ya da savaşlarda kahramanlık göstererek öne çıkmış, doğal bir saygınlık kazanmış hatta asalet sahibi soylu gençler tercih edilebilir. Bütün toplantılarda cemiyetin thamatesi erkekler arasından seçilir. Bayanlardan thamate seçilmez. Fakat bayanların da kendi aralarında seçtikleri thamateleri olabilir. Bu kişi bayanların davranış ve hareketlerinden sorumludur. Ancak bütün toplantıyı organize eden sorumlu kişi erkek olmak durumundadır.

YAZININ DEVAMI >>> http://www.kafkas.org.tr/kultur/thamateler.html

Yorum Yapın

Mesajınız