Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/bayramic1864.com/wp-includes/wp-db.php on line 2056
bayramic1864.com » Blog Arşivi » ÇERKESLERDE TOPLANTI GELENEĞİ

ÇERKESLERDE TOPLANTI GELENEĞİ

Toplantı düzeni
Eğlenerek tanışma
Habzenin kesin kuralları
Bir kompliman geleneği Pseluh
Misafirlerin durumu
Oyunlar

Çerkeslerde toplantı yapmak için çok vesile ve neden vardır. Bir köyden diğer bir köye gidildiğinde ya da o köye dışarıdan bir misafir gelmişse gençler hemen bir araya gelirler.
Bir düğünün bitiminde gençler toplanarak böyle bir ortamın oluşmasına sebep olabilirler. Yine kendi aralarında böyle toplantıları önceden planlayabilirler. Muhabbet toplantıları fonksiyonel açıdan bir çok amacı gerçekleştirmektedir. Bu tür toplantılarda bir çok Çerkes genci birbirleri ile tanışma imkanı bulur. Aynı sülaleden olan kişilerde birbirini tanımış olur. Aynı yaş grubundan toplanıp tanışan bu kişiler böylece eğlenme şansını yakalar. Birbirlerini tanıyan genç kız ve erkekler aradıkları vasıflan taşıyan kişilerle kaşen olarak daha sonra evlenebilme imkanını bulurlar.

Toplantı düzeni

Toplantıda insanlar dağınık bir şekilde oturamazlar. Herkes konumuna göre oturması gereken yerde oturmak durumundadır. Oturma sisteminde kızlar ve erkekler ayrıdır. Karışık oturmazlar. Toplantıda hiyerarşik yapılanmanın getirdiği farklı statü ve rollerin olması fertleri istediği gibi davranmaktan alıkoyar. Herkes örf ve adetlere göre oturma düzeni alır. Thamatenin sağında ve solunda birer yardımcı bulunur. Bu kişiler ev sahibi olmaması kaydı ile gelen misafirlerden birisi olabilir. Bunlar en az thamate kadar topluma etki edecek konumdadırlar. Eğer bu cemiyet düğün, nişan türü bir cemiyetse thamatenin sol tarafına yaş sırasına göre erkekler, sağ tarafına yaş sırasına göre bayanlar oturur. Bayanların thamatesi de cemiyetin thamatesinin sağ yanında oturur. Yaş sırasına göre de diğer bayanlar da sağ tarafta yer alırlar. Diğer cemiyetlerde ise sağında ve solunda erkekler oturmaktadır.
Gösterilen her davranışın belirli kuralları vardır. Fakat buna rağmen bu tip toplantılar çok eğlenceli ve faydalı olur. Bu tür toplantılar yeni iştirak etmeye başlayan gençler açısından da eğitim merkezi sayılır. Burada habzenin yani örf ve adetlerin uygulamalı olarak öğretilmesi bağlanır. İnsanlar birbirine kaynaşır. Kızlar ve erkekler arasında arkadaşlık kurulur. Bu tip toplantılar belirli yaş gruplarına ayrılmıştır. Kızlar ve erkekler kendi yaş gruplarının toplantılarına katılırlar. Her yaş grubunun toplantısı ayrı olmaktadır.

YAZININ DEVAMI >>>http://www.kafkas.org.tr/kultur/topgelenegi.html

 

1 Yorum

Hasan SEVEREkim 21st, 2009 09:42

GENÇLİK VE GÜNDEMİ

Sitemize aktarılan Çerkezlerde toplantı geleneği ve Çerkez toplumunda evlilik gibi önem arz eden konularda ve bu konuların detayları hususunda özellikle sitemizi takip eden gençliğin irdeleyip değerlendirmesi gerektiği inancını taşımaktayım.Ailenin yapısı ve oluşumu her toplum için önemli olduğu gibi çerkez toplumunda da önem taşımaktadır.Bu anlamda sitemiz edütörü tarafından bizlerin bilgi,görüş ve yorumlarımıza aktarılan bu haberlerin çerkez toplumunda hemen herkesi yakından ilgilendirdiği gibi altını çizerek bir kez daha ifade eiyorum Gençlerimizi çok daha fazla ilgilendirdiği kanısında olduğumu hatırlatıp tüm hemşerilerimize saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Yorum Yapın

Mesajınız