GÖNEN’Lİ MEHMET EFENDİ GÖNEN’DE ANILDI

            Merhum Gönen’li Mehmet Efendi, Gönen’de kendi ismini taşıyan Cami’de adına yakışır bir şekilde Mevlid, dini sohbet ve dualarla anıldı. Programın Mevlid bölümünde İstanbul’dan gelen güzel sesli hafız ve hocalardan Celalettin ŞENSOY, Davut ŞENSOY, Mustafa DUMAN, Musafa YILDIRIM ve Celal YILMAZ, okudukları Kur’an, Mevlid ve Kasidelerle cami cemaatini mest ettiler. Programın sohbet bölümünde konuşan Gönen’li Enver BAYTAN Hoca ise, merhum Gönen’li Mehmet Efendi’nin ; hayatı, kişiliği ve hizmetleri ile ilgili aydınlatıcı, bilgilendirici konuşmalar yaptı ve akabinde hatim duası ile programı bitirdi. Anma Programının ardından cami cemaatine ve dışardan gelen misafirlere Mehmet Efendi Külliyesinde yemek ikram edildi. Merhum Mehmet Efendi’nin ruhu şad olsun.

            Merhum  Gönen’li MEHMET EFENDİ’NİN HAYATI VE KİŞİLİĞİ  (Mehmet Öğütçü),  (Reisul Kurra)

 1901 yılında Balıkesir’in Gönen ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk öğrenimini tamamladıktan sonra 1920’li yıllarda İstanbul’a gelen Gönenli Hoca Fatih Camii ders-i âmlarından Serezli Ahmet Şükrü Efendi’den ders almıştır. Hıfzını ve tashih-i huruf derslerini tamamladıktan sonra, kıraat ilmini de aynı hocada okuyarak 1925 yılında icazet aldı. Daha sonra 1927 yılında İmam Hatip mektebinden mezun oldu.
1930 yılında Gönen Merkez Camii imam hatibi olarak hizmetine başladı. Üç yıl sonra vatanî görevini yapmak üzere görevinden ayrılarak İstanbul’a gelen Gönenli Mehmed Efendi askerliğini yedek subay olarak yapmıştır. Askerliğinden sonra bir daha memleketine dönmeyip, görevine İstanbul’da devam etmiştir. İstanbul’da sırasıyla Hacı Bayram Kaftani, Dülgerzade, Hacı Hasan, Sultan Ahmet Camii imam-hatipliklerinde bulundu. En uzun süre Sultan Ahmet Camii imam-hatipliklerinde bulundu. ( 1954-1982)HABERİN DEVAMI>>>http://hasekikiraat.blogspot.com/2009/02/gonenli-mehmet-efendi-mehmed-ogutcu.html

4 Yorum

Aptullah SEVEREkim 19th, 2009 12:46

Merhum muhterem hocamız MEHMET EFENDİ’in ruhu şad olsun onun nezdinde bütün talebeleri ve bu bayrağı elden ele taşıyan,hizmet eden,bu tip etkinlikler ve anma günleri tertip eden cok muhterem hocalarımın ahirete intikal edenlerin ruhları şad olsun sağ olanlarada ALLAH sağlık sıhhat ve selamet versin.Gazanız mubarek olsun.

Onu çok seven sayan aciz elcinKasım 13th, 2010 20:25

Seni çok seviyoruz, daima kalbimizdesin Hocam. Bana yaptıgın manevi iyilikleri hiç unutmadım Hocam. Sen hiç şüpesiz Allah dostusun. Her zaman yanımızdasın Hocam.

Yaşar TürkayŞubat 16th, 2011 10:55

Sizi tanıyınca başka tanıdıklarımı unuttum. Sizi sevince Hz.Muhammed ‘i, ALLAH’ı sevdim. Allah’ı sevince yeri, göğü, yer altındakileri, taşı, ağaçları, böcekleri…..bile sevdim. Benim liseyi, üniversiteyi bitirme sebebim olup öğretmenlik zevkine, tadına ulaşmama Allah’ın vesilesi oldun. Nişanım ve düğünüm için de ayrıca 1975′in değeriyle azımsanamayacak mali destek verdin. Beni çöplükten çıkarıp, kendi güzel saksına diktin. ALLAH’ın rahmeti, lütfu, selamı, keremi ebedi üstüne olsun. Sizi ahırette sevdiklerinizle ve Allah’ımızın sevdikleriyle yakın eylesin, AMİNNN.
Hep aklımdasın, gönlümdesin, 5 vakit dualarımdasın.

Yaşar TürkayKasım 10th, 2011 22:34

İnsan sevgisiyle dolu,insanların sıkıntılarını gidermek için var gücüyle dinlenmeden çalışan, Her gün 10-12 saatleri arasında camide 10-20 dakika kadar Hadis-i Şerif ve Kur’anı Kerim’e uygun tarzda etkili öğüt veren, Avrupa ve Asya yakalarındaki eve kapalı kadınları,anneleri aydınlatarak terbiye ve bilgi yönünden iyi çocuklar yetişmesine vesile olmuş, her yönüyle eşi bulunmaz bir dava adamı ve tam bir Allah adamıydı.İstanbul’da her derde düşmüş insanlara Sutanahmet Camii’nin baş imamı GÖNENLİ MEHMET EFENDİ’yi önerirlerdi. Delisine de, Akıllısına da, hatta ayakkabısını çaldırmış turiste ayakkabı,kışın camisinde camiye sığınmış, sırtında kazağı bile olmayan Avrupalıya hem kalın bir kazak, hem üzerine uygun bir paltoyu ölçerek vermekten bile mutlu olmuştur. Benim hafız olmamı değil, özellikle Ülkemizin yüksek öğrenimli insanlara ihtiyacı olduğunu belirterek, maddi ve manevi her yardımda bulunacağını da söyleyerek üniversite okumama, beni yönlendirdi. Şimdi 18 yıldır emekli edebiyat öğretmeniyim. Her namazda Ona Fatiha okumaya çok şükür severek devam ediyorum. O bir vesile-i nimet, bir vesile-i Resul,bir vesile-i ALLAH, velhasıl zamanın vesile-i Rahmetiydi. Allah, Onun şefaatine izin verip, bütün cemaatini rahmetiyle affetsin.AMİİİN.

Yorum Yapın

Mesajınız