BAYRAMİÇ KÖYÜ VE MARKA OLMAK

         Bayramiç Köyü’nde yapılan 2010 yılı Buluşma Günü gerçekten güzel oldu. Gündüz okunan mevlid-yemek organizasyonu mükemmeldi. Kurulan güneşliğin altında yenen yemek nefisti.
        Camide okunan mevlidden  sonra yapılan kelime-i tevhid ve hatim duasını çok anlamlı buluyorum. Bizler bu çalışmaları yaparken geçmişimizi de unutmuyoruz. Bizleri Bayramiç Köyüne taşıyan sürgünün 1.neslini nasıl unuturuz ki. Aylar süren imkansızlıklar denizinden sonra bizi bu topraklar ile buluşturan 1.neslimiz… Açlık, kıtlık, zor tabiat şartları… Hayal edin öküz arabaları ile yapılan yolculuklar. 100 kişilik takalarda 500 kişi yolculuk,açlık ve sefalet…
       2.nesil yurt edinme, savaş ve barınma sorunları…
       3.nesil aynı zor şartlarda bizim yetişmemize omuz veren babalarımız.2. Dünya Savaşı’nın zor,kıtlık yıllarının verdiği şartlarda yaşayan büyüklerimiz.
       İşte bizler;  bu günlere bizi taşıyan büyüklerimizi rahmetle andık. Hatimler okuduk.Yıllardır herkes geçmişleri için yine okuyordu. Fakat şimdi birlik ve beraberliğimizi görüyoruz. Okuyoruz ve duasını hep birlikte yapıyoruz. Köyümüzün mezarlığında yatan büyüklerimiz, nesilleri kesilmiş bir Fatiha bekleyen geçmiş büyüklerimiz hatırlanmış, ruhları şad edilmiş oldu. Daha önce de 40 küsur hatim indirilmiş, yine böyle toplu bir hatim duası yapılmıştı. Allah kabul etsin.
      Aynı günün akşamı gençlerimizin yapmış olduğu eğlence ise muhteşemdi. Sabah ezanında kesildi, daha sonra güneş doğuncaya kadar devam etti. Gençlerimizin heyecanı, birlikte kardeşçe ilişkileri,  arkadaş çevrelerinde sevilmeleri, onların hatırı için çevre köy, ilçe ve illerden arkadaşlar geldi.  Heyecanımızı, sevincimizi paylaştılar.
      İşte böylece 5.sini yapmış olduğumuz Buluşma Günümüz ile BAYRAMİÇ-1864 diye tescil etmiş olduğumuz bu organizasyon ile  bir MARKA olduğumuzu göstermiş olduk. Marka olmak demek örnek alınmak, takip edilmek demektir. İşte nitekim çevre köylerimiz de yapmaya başladı. Armutlu, Hacımenteş, Hacıyakup, gibi. Onları da takdir ve tebrik ediyoruz. Nitekim gidip katılıyoruz da.
       Sayın Valimiz, özel olarak ilden sırf bize gününü ayırarak, eşleri hanımefendiyi de alarak geldi ve bu coşkumuza katıldı.  Aynı şekilde Milletvekilimiz Sayın İsmail Özgün bizzat bizimle tahta çaldı, oyun oynadı, coşkumuza iştirak etti. Yine Kaymakamımız Sayın Bekir Dınkırcı ve eşleri, yine Biga Kaymakamımız Sayın Fatih Genel ve eşleri katıldılar.  Biga Kaymakamımız eşleri ile güzel bir kafe oynayarak coşkumuzu paylaştılar.
        Çevre köy,ilçe ve illerden gelip iştirak eden hemşerilerimiz bizleri mutlu ettiler.
        Yukarıda saydığım bu bizi mutlu eden olaylar, tek şeye dayanıyor. BİRLİK  VE BERABERLİK…
         Sevinçler paylaşıldıkça artıyor, kederler paylaşıldıkça azalıyor. Kusur ve kasırlarımızı görüp tashih ederek,  abartmadan çözüyoruz.
        Güzelliklerimizi paylaşıyoruz.  Ben, sen, o yok  BİZ VARIZ.  Biz oldukça bizler çoğalır,  mutlu oluruz.   Evet, BAYRAMİÇ KÖYÜ bir markadır.

                                                                                    ABDURRAHMAN KURAL

Yorum Yapın

Mesajınız