Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/bayramic1864.com/wp-includes/wp-db.php on line 2056
bayramic1864.com » Blog Arşivi » BUGÜN 23 ŞUBAT, 1944 ÇEÇEN SÜRGÜNÜ’NÜN 67. YILDÖNÜMÜ ve DÜNYA ÇEÇENYA GÜNÜ’DÜR

BUGÜN 23 ŞUBAT, 1944 ÇEÇEN SÜRGÜNÜ’NÜN 67. YILDÖNÜMÜ ve DÜNYA ÇEÇENYA GÜNÜ’DÜR

 

Bugün, birçoğumuzun haberinin olmadığı veya yeterince bilince çıkaramadığı; ama Çeçen halkı için tarihi önemi büyük günlerden biridir.

Bugün, 23 Şubat 1944’te, Çeçen-İnguş halkı SSCB yönetiminin kararıyla ve İkinci Paylaşım Savaşı yıllarında Nazi Almanyası ile işbirliği yaptıkları gerekçesiyle tarihsel topraklarından topluca çıkarılıp sürgüne gönderilmiş, binlercesinin hayatını kaybettiği bu sürgünle tarih sahnesinden silinmek istenmişti.

DEVAMI…>>>http://www.cherkessia.net/page_detail.php?page_id=33

1 Yorum

Hamit KayabeyŞubat 24th, 2011 23:36

Çeçenlerin, çoluk, çocuk yaşlı, kadın demeden Sovyet Yönetimi tarafından Sibirya gibi cehenneme sürülmesi insanlık tarihinde eşine az rastlanan işkencelerden biri olsa gerek. Vaktiyle Çeçenistan’daki akrabalarının davetlisi olarak Türkiye’den bu Ülkeyi ziyarete giden Çeçen asıllı bir Büyüğümüz, Çeçenistan’daki hatıralarını naklederken; Hava alanında beni karşılamaya gelen akrabalarımızın bana ilk sorusu şu olmuştu: “Hepimizi Sibiryaya sürgüne gönderdiler. Bundan haberiniz oldu mu? Ben de : Sadece bizim değil, dünyanın haberi oldu, demiştim.” Bundan anlaşılıyor ki; Sibirya’daki dondurucu hayat şartlarının, Çeçenler üzerinde ne denli unutulmaz acı hatıralar bıraktığı gerçeği, zihinlere adeta kazınmıştı.
Zulme uğrayarak, sürgünde ölen Çeçen kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, Bu zulmü onlara reva gören zalimleri de, tarih önünde bir kere daha lanetliyoruz.

Yorum Yapın

Mesajınız