Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/bayramic1864.com/wp-includes/wp-db.php on line 2056
bayramic1864.com » Blog Arşivi » Gönen’li Hayırsever İş Adamı Emekli Albay FAHRİ DİLMAÇ İstanbul’da Vefat Etti

Gönen’li Hayırsever İş Adamı Emekli Albay FAHRİ DİLMAÇ İstanbul’da Vefat Etti

Gönen’in yetiştirdiği mümtaz insan, hayırsever iş adamı, Emekli  Piyade Albay Fahri DİLMAÇ Bey 08 Mart 2011 Salı Günü İstanbul’da vefat etti. 
        HAYATI VE HİZMETLERİ : Kafkas kökenli soylu bir Ailenin evladı olan Fahri Dilmaç, 1913 yılında Gönen’de dünyaya geldi. Babası Gönen’li Tercümanzade salih Ağa, annesi ise Fatma Hanım’dır. İlk öğrenimini Gönen Plevne İlkokulunda bitirdikten sonra İstanbul Erkek Lisesi’ne, oradan da Halıcıoğlu Askeri Lisesine gitti. Askeri Eğitimine Kuleli Askeri Lisesi’nde devam ederek, 1934 Yılında Harbiye’yi bitirdi.1960 Yılında Piyade Albay Rütbesiyle Ordudan emekliye ayrıldı. 
        İstanbul Üniversitesi İşletme Enstitüsü ve Hukuk Fakültesine üç yıl devam ettikten sonra Madencilik konusunda çalışmaya başlayarak, Gönen Sebepli Köyü civarında Kömür madeni ve yan uğraşları ile ilgili Linfa Madencilik A.Ş. ve Dilmaç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığını deruhte etti. 
        Memleketi olan Gönen’in her sahada özellikle eğitim, sağlık ve diğer sosyal alanlardaki gelişmelerine manen ve maddeten büyük destek vermiş ve bu konularda çeşitli tesislerin Gönen’e kazandırılmasında örnek ve hamiyetli bir tutum ile daima öncü olmuştur. 
        Askerlik sonrası Gönen’de Kömür Madenleri İşletmeciliği faaliyeti yanı sıra At Çiftliği de İşleten Fahri Dilmaç, Gönen’de bir çok hayır, hasenat işlerinde bulundu. Başta Gönen Devlet Hastanesi donanımı olmak üzere, Gönen 1 No.lu Sağlık Ocağı, Dilmaç Kapalı Spor Salonu, Gönen Ömer Seyfettin Lisesi Laboratuvar Bölümünün Yapımı gibi pek çok eserlere imza atmış, bir çok fakir öğrenciye burs vermiş ve kömür sıkıntısı çeken başta Eğitim camiası olmak üzere bir çok kuruma yardımlarda bulunmuştu. 
         Kafkas Kökenli Son Osmanlı Beyefendilerinden biri olan ve çevresinde çok sayılıp sevilen Fahri Bey’in vefatı, Gönen’li Hemşerileri ve sevenleri tarafındn üzüntüyle karşılandı. 
         08.03.2011 taihinde Hakk’ın rahmetine kavuşan Gönen’li Hayırsever İş Adamı Fahri Dilmaç’ın cenazesi, 09 Mart 2011 Çarşamba Günü İstanbul Levent Camisinde İkindi namazının ardından İstanbul Zincirlikuyu Aile Mezarlığına defnedildi.
         98 Yaşında vefat eden merhum İş Adamı Fahri Dilmaç evli ve iki çocuk babasıydı. Bizler de Gönen’li Hemşerileri olarak Kendisine Allah’tan gani gani rahmet, kederli Ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. Mekanı cennet olsun. Amin.

2 Yorum

Abdurrahman KuralMart 16th, 2011 09:00

Fahri Dilmaç, benim hayatta tanıdığım ender büyüklerimizdendi. Prensipli, insana son derece saygılı, hemşerimiz Kaşif Kansu ‘nun harb okulundan arkadaşı idi. Hediye ettiğim bir kitap için bile 4 defa arayıp teşekkkür edecek kadar kibar bir insandı.
Gönen’e yaptığı iyilik ve yardımlar unutulacak biri değildi. Bir yıl önce aynı günlerde ölen Dr. Hüseyin Duman dostu ile benzer meziyetlere sahip önder Çerkes büyüğümüzdü. Allah’tan her ikisine gani gani rahmet diliyorum

Hamit KayabeyMart 16th, 2011 14:36

Memuriyet gereği uzun yıllar Gönen’den uzak yerlerde görev yapmam nedeniyle Merhum Fahri Dilmaç Bey ile tanışma şansım olmadı. Ancak, babasının hayrına Gönen’e kazandırdığı Salih Ağa 1 no.lu Sağlık Ocağı ve kendi adıyla anılan Fahri Dilmaç kapalı spor salonu gibi eserlerine bakarak Onu gıyabında tanımış ve Ona büyük saygı duymuştum. Vefat ettiğinde Gönen’e yaptığı hayır ve iyiliklerle ilgili pek çok hizmetlerini de öğrenmiş oldum. Bu itibarla Ona olan saygım ve sevgim kat kat arttı. Gönen’e bunca büyük hayır ve iyilikleri olan büyük insan merhum Fahri Dilmaç’ı Gönen Halkı unutmıyacaktır. Sahip olduğu varlık ve zenginliği Gönen Halkıyla paylaşmasını bilen bu saygıdeğer Çerkes Büyüğümüz’ü Gönen’li Zenginlerimizin örnek almasını temenni eder, geçen yıl aynı günlerde kaybettiğimiz merhum hayırsever Dr. Hüseyin Duman’la birlikte her ikisine Allah’tan gani gani rahmet diliyorum.

Yorum Yapın

Mesajınız