Temelden Kurtuluş Yok !

 F  I K R A    :   Temelden Kurtuluş Yok !                                                                               Gönderen : Sezer Koman 

   Temel İtalya’da Fiat fabrikasında çalışan bir işçi… Dönemin Sovyet lideri Krusçev resmi bir ziyaret için İtalya’ya gelmiş. Programda Fiat tesisleri de var.
     Fabrikanın tezgâhları arasında dolaşırken Temel’e rastlamış. Herkesin gözü önünde ”Vay Temel…” diye sarılıp kucaklaşmış. Orada ayaküstü sohbet etmişler.
     Tüm protokol bu dostluktan şaşkın… Konuk gittikten sonra patron Temel’i çağırıp, Krusçev’i nereden tanıdığını sormuş. Temel ‘Hiiç’ demiş. ”Ben eskiden komünisttim… 1 Mayıs kutlamaları için parti beni Moskova’ya göndermişti. Orada tanışmıştım.”
     Olay unutulmuş.. Üç beş ay sonra bu kez Amerika başkanı Nixon gelmiş İtalya’ya. Yine aynı program ve fabrika ziyareti. Tezgahların arasında ”Vay Temel.Vay Nixon.” muhabbeti…  
     İyice meraklanan patron ziyaretten sonra Temel’i yine çağırtmış. Soru da cevap da aynı; ”Bir ara Amerika’ya göç etmeye kalkıştım. New York’ta başım polisle belaya girdi. Bu Nixon o zaman çiçeği burnunda bir avukattı. Beni o savunmuştu..”
     Olay bu kadarla kalsa iyi. İki ay sonra Fransa başkanı De Gaulle ziyaretinde de aynı manzara yaşanınca Patron Agnelli derin bunalımlara girmiş. Kendisini tanıyan yok. Yanında çalışan Temel’in uluslararası çevresi var.
     -De Gaulle’ü nereden tanıyorsun?
     -Nazilere karşı Paris’te yeraltı savaşı yapıyorduk… Özel kuryesiydim.
     -Sen herkesi tanır mısın?
     -Evet, hemen hemen… Patron iyice hırslanmış.
     -Neredeyse Papa da arkadaşım diyeceksin.
     Temel gülmüş. ”Tabii. Yakın arkadaşımdır.” 
     Çıldırma noktasına gelen Agnelli haykırmış :
     -İspatla… İspatlayamazsan kovarım…  
     Temel :
     -Tamam, bu pazar ayininde Vatikan meydanında olun. Papa balkondan halkı takdis ederken ben yanında olacağım.
     Patron pazar’ı iple çekmiş. Vatikan’da Papayı bekleyen kalabalığın arasına karışıp beklemeye başlamış. Bir süre sonra Papa balkona çıkmış. Yanında Temel… Kalabalığa bakıp, patronunu bulmaya çalışıyor. O sırada bir kargaşa olmuş. Biri bayılmış.
     Temel bayılanın kendi patronu olduğunu görünce Papaya ”Bana müsaade’ deyip meydana koşmuş. Agnelli yerde yatıyor. Bir iki kişi de ayıltmaya çalışıyor.
     Temel çevresindekilere, ”Bu benim patronumdur; ne oldu?” diye sorunca biri cevap vermiş :
     – Siz Papa ile balkona çıktığınızda bunun önünde iki Japon turist vardı. Japonlardan biri senin patronuna dönüp, ‘Şu sağdaki bizim Temel, ama yanındaki kim?’ diye sorunca seninki düşüp bayıldı.

1 Yorum

Valiye MutluMart 27th, 2011 17:04

Bir adam çok sigarakolikmiş sigarayı çok severmiş . Bir gün ölmüş, günahlarıyla sevapları eşit gelmiş. Dolaştırmışlar, cennette sigara yokmuş pırıl pırılmıs cehennemde de, o arada mola varmış, herkes sigara içince o da cehennemi seçmiş, sonra içeri girince şeytan mola bitti. Haydi Bakalım, Kazanlara demiş, adam da girdiğine bin pişman olmuş-Valiye Mutlunun(Torunu Serdar Yorulmaz)…

Yorum Yapın

Mesajınız