Çeçenler’in Efsanevi Lideri Covhar (Cevher) DUDAYEV’İ Rahmetle Anıyoruz

               Çeçenistan’ı özgürlüğüne kavuşturan Covhar Dudayev, 1944 yılının Şubat ayında Çeçenistan’ın Yalho köyünde doğdu. Hayata gözlerini açar açmaz, Rus baskısıyla tanıştı. 23 Şubat 1944’te Sibira’ya sürgün edilenlerin arasına katıldığında, daha annesinin kucağında 15 günlük bir bebekti. Çocukluk yılları Sibirya bozkırlarında çok güç şartlar altında geçti. Orta öğrenimini burada tamamladı. 1962 Yılında Tambov Askeri Pilot Yüksek Okulundan, 1966 yılında da Uzak Mesafe Uçakları Pilot ve Mühendis Yetiştirme Yüksek Okulundan mezun oldu. 1974 Yılında Gagarin Hava Harp Akademisini de bitiren Dudayev, 1.sınıf Pilot ve Mühendis ünvanını kazandı. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Hükümeti tarafından kendisine 12 Madalya verildi. Tümgeneralliğe yükseldi.

              Sovyet tarihinde stratejik hava kuvvetlerinde Tümen komutanı olmayı başaran ilk Müslüman olarak adından bahsettirdi. Çeçenistan Devlet Başkanı olmadan önce Baltık Cumhuriyetlerinde yaşanan bağımsızlık hareketlerini bastırmadığı için, adı isyancı generale çıktı. 1989’da Estonya stratejik hava kuvvetleri filolorı komutanlığında görev yaparken Baltık Ülkelerinde başlayan bağımsızlık hareketlerinin,  kuvvet kullanılarak bastırılması için Moskova’dan emir aldı. Ancak bu emri, “yurdunun bağımsızlığı için mücadele eden bir halkın üzerine bomba atmam” diyerek, yerine getirmedi. Moskova bu itaatsizliği hazmedemedi ve Dudayev’e ceza olarak askeri birliği ile birlikte Grozni’ye sürgüne gönderildi. 1990 Yılının Mayıs ayında görevinden istifa etti. Rusya  bu “isyancı” komutanın önderlik edeceği bir çok olaya gebeydi.

              Kasım 1990’da toplanan Çeçen Halkının Kurultayı’na davet edildi ve sonradan “Çeçen Ulusal Kongresi” adını alan bu halk meclisinin icra kurulu başkanlığına seçildi. 19-21 Ağustos 1991’de Gorbaçov’a karşı girişilen başarısız darbe teşebbüsü sırasında, darbecilerin karşısında yer aldı. Akabinde darbecilerle işbirliği yapan Çeçen-İnguş Cumhuriyeti Hükümetini düşürmek için başlatılan halk hareketinin başına geçti. Demokratik güçler, aydınlar ve tüm Çeçen halkı kendisini destekledi. 27 Ekim 1991’de yapılan seçimlerde %85 oranında aldığı oyla Çeçenistan Cumhurbaşkanlığına seçildi. Rusya’nın 11 Aralık 1994 tarihinde Çeçenistan’a karşı başlattığı işgal ve soykırım hareketine karşı “son Çeçen canını vermeden Ruslar ülkemize hakim olamaz.” diyerek halkına “Cihad Emrini” verdi. Dudayev’in önderliğindeki Çeçen Halkı, iki yıla yakın bir süre devam eden şanlı bir istiklal mücadelesi verdi. Sonunda Mayıs 1996’da Çeçenistan, Ruslardan temizlenerek, Kafkas tarihine yeni bir altın sayfa eklendi. Bu özgürlük lideri, 21 Nisan 1996’da bir suikast sonucu öldürüldü ve Ülkesinin bağımsızlık mücadelesi uğrunda canını vererek şehadet mertebesine ulaştı.

             Hep böyle olmuştur bu.  Öldürülür ışığı taşıyanlar. Başkaları alır onların yerini. Ama ışığa dokunamaz hiç kimse…     

            Ülkesinin bağımsızlığı için kahramanca mücadele eden ve bu büyük ideal uğruna canını feda eden büyük insan Dudayev’i, şehadetinin 15. yılı münasebetiyle bir kere daha saygıyla ve rahmetle anıyoruz.  Allah rahmet eylesin. Ruhu şad olsun. Makamı cennet olsun. Amin.   Kaynak : Nartajans

Yorum Yapın

Mesajınız