Türkiye Çerkesleri’nin Demokratik Talepleri

Tarihin en eski dönemlerinden beri yaşadıkları Kafkasya’da eşsiz bir dil ve kültür geliştiren Çerkesler 19 yy.’da karşı karşıya kaldıkları soykırım ve sürgün ile anayurtlarından koparılmıştır. Bu trajedi sonucu günümüzde 6 milyona yakın Çerkes Türkiye’de yaşamaktadır.

Türkiye’de yaşayan Çerkesler, yeryüzündeki tüm toplumlar gibi, kültürlerini yaşatmak ve kimliklerini korumak istemektedir. Çerkes toplumunun ve kültürünün Türkiye kültürüne önemli katkıları olmuştur ve bundan sonra da olmaya devam edecektir. Kimliği ve kültürü korunan, Kafkasya ile ilişkilerini devam ettirebilen Çerkes halkının varlığının, Türkiye’nin ekonomik, toplumsal ve siyasi gelişimine önemli katkıları olacağı açıktır. Ayrıca Türkiye Çerkesleri, kimlik ve kültürün yaşatılmasının demokrasi ve insan haklarının bir gereği ve bunun sağlanmasının da devletin vatandaşlarına karşı bir görevi olduğuna inanmaktadır.

Türkiye Çerkesleri kimlik ve kültürlerinin yaşatılabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti’ndeki tüm siyasi yapılanmalardan 8 başlıkta özetlenen taleplerinin karşılanmasını beklemektedir. DEVAMI…>>>http://www.kafkasfederasyonu.org/haber/federasyon/2011/050411_kaffed.htm

Yorum Yapın

Mesajınız