Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/bayramic1864.com/wp-includes/wp-db.php on line 2056
bayramic1864.com » Blog Arşivi » Çerkesler Anayasal Beklentileri için ilk Kez Çalıştay Düzenliyor

Çerkesler Anayasal Beklentileri için ilk Kez Çalıştay Düzenliyor

Çerkes Çalıştayı 25-26 Şubat tarihlerinde İzmit’te, Kocaeli Üniversitesi Derbent Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilecek.

Çerkes Hakları İnisiyatifi tarafından düzenlenen Çalıştaya siyasetçiler, akademisyenler, gazeteciler ve yazarlar katılacak.

Geçen yıl Ankara ve İstanbul’da ilk kez Çerkeslerin siyasal ve toplumsal taleplerini dile getirmek amacıyla mitingler düzenleyen Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin üç temel hedefi şöyle açıklandı:

Nüfusu 3,5-4 milyon arasında değişen Çerkes nüfusu ana dilini giderek kaybetmekte. Nitelikli Çerkesçe konuşanların sayısı çok azalmış durumda. Bu yüzden devletten pozitif ayrım beklenmekte, ilköğretim okullarında Çerkesçe dil eğitimi derslerinin konulması talep edilmektedir.

TRT 6 ve TRT Arap örneğinde olduğu gibi devletten 7/24 yayın yapma imkânı sağlayacak bir kanalın tahsis edilmesi talep edilmekte, bu konuda maddi ve manevi destek beklenmektedir. Ve Çerkes köy adlarının iadesi istenmektedir.” DEVAMI…http://www.nartajans.net/site/haberler_5808_cerkesler_anasaya_beklentileri_icin_ilk_kez_calistay_duzenliyor.html

Yorum Yapın

Mesajınız