Bayramiç Köyü’nde Helva Muhabbeti Geleneği Devam Ediyor

Gönen Bayramiç Köyü’nde öteden beri kış mevsimine özgü olarak düzenlenen geleneksel Helva Gecesi Muhabbetlerinin ikinci faslı, Gönen’de ikamet eden kızlarımızdan Dilek Yaşar ile Selmin Kayabey’in müşterek sponsorluğunda Mahmut Bayram Kültür ve Dayanışma Derneği Lokalinde 26 Ocak 2013 Cumartesi Akşamı gerçekleştirildi.

Helva Gecesine Bayramiç Köyü’ndeki Hemşerilerimiz başta olmak üzere Gönen, Bandırma, Manyas ve İstanbul’dan pek çok Hemşerimizle birlikte Türkiye’ye sığınan soydaş Suriyeli Misafirlerimiz teşrif etti. Helva karılıp pişirilinceye kadar, konuklara meyve, çerez ve çay ikram edildi. Hafta sonu bir araya gelen Hemşerilerimiz gece boyunca sıcak, samimi sohbet ve muhabbette bulundular.

Gecenin ilerleyen saatinde Helva Ustası Çetin Kulbay ve Ekibi tarafından kıvamıyla pişirilen fıstıklı helva, lahana turşusuyla beraber afiyetle yenildi. Öteden beri kıvamıyla helva pişirme konusunda uzmanlaşan Hemşerimiz Çetin Kulbay’ın,TORU UN Markalı Kaliteli sert buğday unuyla pişirdiği Helvanın lezzetine doyum olmadı.

Helva Gecesi Progamına sponsor olarak katkı yapan kızlarımızdan Dilek Yaşar ve Selmin Kayabey’e, Toru Undan bir Çuval Un bağışlayarak katkıda bulunan Hemşerimiz Yusuf Kural’a, Kur’an okuyup, dua ederek tüm geçmişlerimizin ruhunu şad eden Köy İmamı Erol Hocayla birlikte Hafız Abdülkadir Abiye ve Hamit Hocaya, Helva yapımında emek ve hizmeti geçen Çetin Kulbay ve Ekibine, davete katılan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyoruz. Editör

Yorum Yapın

Mesajınız