Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 122 "Internal (unspecified) error in handler" from storage engine Aria in /home/nart/public_html/bayramic1864.com/wp-includes/wp-db.php on line 2056
bayramic1864.com » Blog Arşivi » Suriye’den Gelen İki Çerkes Ailenin Oturum İşlemleri Tamamlandı

Suriye’den Gelen İki Çerkes Ailenin Oturum İşlemleri Tamamlandı

Suriye'den Gelen İki Çerkes AileSuriye’de Esed’in uyguladığı baskı rejimi ile bombalarından kaçan Çerkesler, Gönen’e yerleştirildi. 11 kişilik iki aile olarak Balıkesir’e gelen Çerkeslerin emniyet ve oturum işlemleri gerçekleştirildi.

Gönen–Bayramiç köyüne yerleştirilen, dördü çocuk 11 kişi, dün vize ve oturum işlemleri için Balıkesir’e geldi. Gördükleri yakın ilgi ve kolaylık için Emniyet Müdürlüğü yabancılar şubesi görevlilerine teşekkür eden sığınmacı Aile, işlemleri tamamlandıktan sonra Gönen’e döndü.

148 yıl önce Anavatanları Kuzey Kafkasya’dan Suriye’nin Golan bölgesine sürülen Çerkesler, şimdi de iç savaş yüzünden yeniden topraklarını bırakmak zorunda kalıyor. Ülkede yaşanan şiddet olayları nedeniyle yaklaşık bin 400 Çerkes Suriye’yi terk etti.  Haberin Devamı…>>>

Suriye’de yaşayan yaklaşık 130 bin Çerkes, ağırlıklı olarak Hama, Humus, Halep ve Şam’da ikamet ediyor. Ancak çatışmaların yoğunlaşmasıyla ülkeyi terk etmeye başlayan Çerkesler, bir yandan da anavatanları Kafkasya’ya dönmenin yollarını arıyor. Rusya yönetiminden talepte bulunan Çerkeslerin olumlu bir sonuç alamadığı öğrenildi. Bu savaş sürecinde ise yaklaşık 400 çerkes Kafkasya’ya giderken, 700 civarında ailenin de Türkiye’de olduğu belirtildi.

Gönen- Bayramiç Köyüne ailesiyle birlikte gelen Mağdur aileden, Abdussamet İsmail;  ” Suriye’de ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Can güvenliğiniz yok, kimin kime vurduğu belli değil. Karşınızda savaşacağınız kişi belli değil,  herkesin canı tehlikede.  Çocuklarınız dışarı çıktığında acaba sağ salim dönebilecekler mi endişesi yaşıyorsunuz” dedi. Çocuklarının başına bir şey gelmemesi için Suriye’yi terk ettiklerini belirterek, “Biz oradan mümkün olduğu kadar çocuklarımızı uzaklaştırmaya çalıştık. Suriye’de içinde bulunmadığımız bir savaş yaşanıyor. Bizi muhalif veya değil hiç ilgilendirmiyor. Biz Çerkes toplumu olarak sadece canımızı kurtarma ve yaşama derdindeyiz” şeklinde konuştu.

Balıkesir ADIGE-ÇERKES Derneği’nin sahiplendiği ailenin, Emniyet müdürlüğünde yürütülen müracaat işlemlerine, gazetemiz yazarı İbrahim DEMİRCİ de destek oldu. Gördükleri yakın ilgi ve kolaylık için Emniyet Müdürlüğü yabancılar şubesi görevlilerine teşekkür eden sığınmacı aile, işlemleri tamamlandıktan sonra Gönen’e döndü.
HABER  :   13 Şubat 2013  /   BALIKESİR DEMOKRAT GAZETE

Yorum Yapın

Mesajınız