Kültür, Dayanışma Etkinlikleriyle yaşatılıyor

.Bayramiç-Gecesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çerkeslerin bir araya gelerek her yıl düzenli olarak yaptıkları buluşma günleri kültürel mirası yaşatma ve dayanışmayı sağlama konusunda başarıyı beraberinde getiriyor.

Çerkeslerde geleneksel hale getirilmeye başlanılan köy buluşmaları giderek daha geniş kitlelere ulaşmaları ve aldıkları desteklerle dikkat çekiyor. Buluşma günleri havasından çıkarak daha çok mini bir festival havasına bürünen buluşma günlerinde olabildiğince çok etkinliğe yer veriliyor.

Balıkesir kültür mirası, tarımı, hayvancılığı ve kendine has ürünleri ile Türkiye’de önemli bir konumda bulunuyor. Özellikle kültürel farklılıklarını başarıyla koruma ve kültürel mirası yaşatma amacıyla yapılan projelerde her geçen yıl artıyor. Bakanlığın ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün geliştirdiği ya da destek verdiği etkinlikler çoğalırken kültürel anlamdaki etkinlikler en dikkat çekici olanları oluyor.

Bu yılda özellikle bölge Çerkeslerinin biraraya geldikleri buluşma günleri dikkat çeken etkinlikler oldular. Çerkesleri bir araya getiren Güney Marmara Çerkes Şöleni’nin yanı sıra, Gönen, Bayramiç ve Sızıköy’de de geceler düzenlendi.

Bayramiç’te 8’inci kez, Sızıköy’de 6’ıncı kez ve Hacımenteş Köyü’nde de 5’inci kez düzenlenen buluşma geceleri çevre ilçe ve köylerden büyük ilgi görürken, bu yıl ilk kez Bayramiç gecesinin Bakanlık destekli gerçekleşmesi de etkinliklerin dikkat çektiğinin kanıtı oldu. Bayramiç’te Mahmut Bayram Kültür ve Dayanışma Derneği’nin yeni binasının açılışı ile başlayan, mevlit, yemek ve gece etkinliği ile devam eden Bayramiç Geleneksel Buluşma gecesi çok sayıda kişinin de ilgisi ile geç saatlere kadar sürdü. Yazının tamamını oku…>>> http://ekspresgazetesi.org/2013/09/05/kultur-dayanisma-etkinlikleri-ile-yasatiliyor.html

 

6 Yorum

Hamit KayabeyEylül 18th, 2013 21:33

8.Geleneksel Buluşma Günü Şölenine pşinavosuyla, oyuncusuyla sabahlara kadar Gecemize renk veren, neşe katan ve bizleri eğlendiren Genç Arkadaşlarımıza Köyümüz ve Derneğimiz adına çok teşekkür ediyorum. Sağ olunuz, var olunuz. İyi ki varsınız Gençler!… Dernek Başkanı Hamit Kayabey

Hasan SEVEREylül 19th, 2013 09:30

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KATKISININ BULUNDUĞU 8.İNCİ BULUŞMA GÜNÜ

Bayramiç Köyü 8.nci Buluşma Gününü ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıları ile gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Buluşma günümüzün bu noktaya gelmesi küçümsenecek bir hadise asla değildir. Hele bu organizasyonun bir köy ile sınırlı olması düşünüldüğünde gelinen noktanın önemini bir kez daha arttırıyor. Bu konuda başarılı çalışmalarına her zaman alışkın olduğumuz, Dernek Başkanımız ve sitemizin editörü saygın ve dava adamı değerli hocamız Hamit KAYABEY ve kendisine en yakın dava ve hizmet arkadaşı Gönen Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Abdurrahman KURAL hocamıza da buradan sevgi ve şükranlarımı sunuyorum. Onların Köyüne, köylüsüne kazandırdıklarını hemşerilerimizn takdirine bırakıyorum.

31 Ağustos 2013 tarihindeki Buluşma günümüzün, güzel gelişmelerin ışığında maalesef geçmiş yıllara oranla çok katılımlı, çok çoşkulu bir atmosferde icra edilmediği bir gerçektir. Tabi ki bunun farklı nedenleri haklı gerekçelerinin bulunduğu ve bu gerekçelerin kişilere göre farklı da yorumlanabileceği olağandır.
Tabi ki bu arada geceye renk katan gecenin ilerleyen saatlerine kadar katılımcıları ve hemşerilerimiz eğlendiren ve mahalli oyunları başarıyla sunan gençlerimize tek tek teşekkür ediyorum. Buluşma günümüzle ilgili yaşanan sorun ve sıkıntıların tartışılabileceği bir platformun oluşturulması hususunun gereğini altını çizerek belirtmek isterim. Bu meyanda başta Dernek Başkanımıza ve yardımcılarına buluşma gününe maddi ve manevi destek veren tüm hemşerilerimize ve günümüze teşrif eden tüm konuklara selam ve sevgilerimi sunuyorum…

Hamit KayabeyEylül 20th, 2013 01:37

8.NCİ BULUŞMAYLA İLGİLİ BİR ÖZ ELEŞTİRİ
8.nci Buluşma Günümüzün katılım ve coşku bakımından önceki yıllardaki gibi tatmin edici boyutlarda olmadığı kanaatine ben de katılıyorum. Bunun muhtelif nedenleri olabilir. Bunlardan bir kaçını sıralayacak olursak; şunları ifade edebilirim.
1. ncisi Köyümüzdeki Buluşma Günü öncesine iki düğünün birer hafta ara ile rastlamış olması ve bu duruma bağlı olarak son haftaya rastlayan Buluşma Günündeki katılımı olumsuz yönde etkilemiş olması
2. ncisi 7 yıldır devam eden Buluşma Günlerinin mutluluğunu paylaşma konusunda Toplumun doyuma ulaşması ve artık bundan sonraki buluşmalarda o eski arzu ve heyecanın hissedilmemesi,
3.ncüsü Buluşmaların özlem olmaktan çıkıp, artık bir külfet gibi algılanması.Hemşerilerimiz arasındaki ahenk, birlik ve bütünlüğü sağlama konusunda arzu edilen seviyeye ulaşılamamış olması, kiminin beklentilerini karşılayamamış olması.
4. ncüsü az da olsa istenmeyen bazı hoşnutsuzlukların yaşanması neticesinde alınganlık ve kırgınlıkların oluşması
5.ncisi maalesef gençlerimiz arasında hiç de arzu etmediğimiz kapris ve çekememezlik gibi duyguların oluşması ve bu durumun su yüzüne çıkması vb. gibi sebepleri sayabilirim.
Sebep ve gerekçesi ne olursa olsun, şayet Buluşma Günleri bundan böyle insanımıza haz ve heyecan vermeyecekse, bizleri mutlu etmeye yetmeyecekse, bırakalım bu işlere son verelim. Tekrar başa dönelim. Görünen köy kılavuz istemez demişler. Dışarıdan bakınca manzara maalesef böyle görünüyor. Bilmem anlatabildim mi?

Hasan SEVEREkim 23rd, 2013 14:05

8.İNCİ BULUŞMA GÜNÜ İLE İLGİLİ ELEŞTİRİ
8.nci Buluşma Günümüzden bugüne dek yaklaşık 2 ay gibi bir zaman geçti. En son gerçekleştirilen buluşma günümüze ait yapılan öz eleştiriyle ilgili olarak, bugüne değin sitemizi takip eden gerek hemşerilerimizden ve gerekse katılımcılardan herhangi bir olumlu ya da olumsuz bir eleştiri gelmemesi de bana enteresan geldi. Demek ki Değerli Dernek Başkanı ve Web sitesi Editörümüz Hamit KAYABEY Hocamızın ifade ettiği gibi; Hemşerilerimiz ve duyarlı kişilerimiz nezdinde BULUŞMA GÜNÜNÜN bir özlem olmaktan çıkıp bir külfet gibi algılanması, ya da nasıl olursa öyle olsun fark etmez gibi yaklaşımın ağır bastığı izlenimi hakim olmaktadır.
Dernek Başkanımız ve Editörümüz Sayın Hamit KAYABEY Hocamızın en son yapılan Buluşma gününe ait özeleştiriye tamamen katıldığımı ifade etmek isterim. Buna ilaveten özellikle bu buluşma günümüzde buluşma günümüz için amaçlanan hedeflerin çok dışında başka kişi veya kişilerin ya da grupların farklı boyutlarda eğlence alanı olma yolunda olduğunu gözlemledik. Bu konuda acaba bizler mi yanıldık. Bundan sonra neleri ne zaman ne kadar kiminle ve nasıl yapmamız gerektiği gibi hususlarda fikir sunmamızın zamanının geldiğine inanıyorum. Saygı ve sevgilerimle

YUSUF KURALKasım 6th, 2013 20:34

HÜSNÜNİYETLE YOLA ÇIKILMIŞ.BİR HAYLİ YOL ALINMIŞ.BU YIL İSTİSNAİ BİR DURUM YAŞANMIŞ.PEK DE KÖYÜMÜZDE VAKİ OLMAYAN DÜĞÜNLER PEŞİN SIRA GELMİŞ VE DOĞAL OLARAK İNSANIMIZA MADDİ VE MANEVİ KÜLFETLER YÜKLEMİŞTİR. BUNLARIN EKSTRASI İNSANIMIZDA GERGİNLİKLER, KIRGINLIKLAR,İŞTİRAKTE SORUNLAR YARATMIŞ OLABİLİR.
KONUŞULACAK,TARTIŞILACAK,MEDENİCE BEYİN FIRTINASI YAPILABİLECEK HUSUSLAR VARSA Kİ, VAR OLABİLİR. KİMSE KARNINDAN KONUŞMADAN, DAHA İYİYİ,DAHA GÜZELİ ORTAYA ÇIKARTACAK GÖRÜŞ VE FİKRİNİ SÖYLEMELİ VE GENEL KABUL GÖRMÜŞ TALEPLERİN İCRAATINI İSTEMELİ VEYA İCRAATE BİR FİİL GİRMELİDİR.
ŞAHSEN, NE KADAR ZOR ŞARTLARDA OLURSA OLSUN, KATILIM NE OLURSA OLSUN,KİM NE DERSE DESİN *****İNADINA DEVAM**** DİYORUM BEN. SADECE BUNU BİR BULUŞMA GÜNÜNÜN GÖRÜNTÜSÜ ÜZERİNDEN DEĞİL,GENEL KAZANIMLARIYLA DEĞERLENDİRMEK LAZIM.
E TABİ O TARAFI DA GÜZEL-NEŞELİ-SÜREKLİ YÜKSELEN TRENTTE OLURSA TABİ Kİ İYİ OLUR. EN İYİ, EN GÜZEL OLMASINI KİM İSTEMEZ Kİ? O BİNAYI DA GÖRMEK LAZIM, O YOLLARA BİR TARLA TAŞI BİLE KOYAMAZDIK, O YOLLARI DA GÖRMEK LAZIM.HADİ BUYRUN,,,DAHA İYİYİ, DAHA GÜZELİ HEP BERABER YAPALIM.O BİNAYI BİTİRELİM, O YOLLARI PARKE TAŞ YA DA ASFALT YAPTIRALIM. NAMIMIZ, ŞANIMIZ YÜRÜSÜN…

YUSUF KURALKasım 6th, 2013 20:46

***HERKES ERDEN KUYUMCU AĞABEYİMİZİN ÜÇ BOYUTLU GÖZÜYLE BAKSA VE YAPIŞIYLA YAPSA HİÇ BİR SORUN OLMAYACAK.BİLAKİS MÜKEMMELE YAKLAŞILACAK.

Yorum Yapın

Mesajınız