Bayramiç Köyü’nde geleneksel helva gecesi muhabbetleri…

Gönen Bayramiç Köyü’nde öteden beri kış mevsimine özgü düzenlenen Helva Gecesi Muhabbetleri geleneksel olarak devam ediyor. Köyümüzden Merhum Mediha & Ethem Havuç Ailesi torunlarından Ayşe Tosun adına düzenlenen Helva Gecesi Muhabbeti 02/02/2014 Pazar Akşamı Dernek Merkezinde gerçekleştirildi.

Helva Gecesine Gönen, Bandırma ve Bayramiç Köyü’nde ikamet eden pek çok Hemşerimizle birlikte Türkiye’ye sığınan soydaş Suriyeli Misafirlerimiz de teşrif etti. Program, Hemşerimiz Ayşe Tosun’un ebediyete intikal etmiş tüm geçmişleri için Yasin-i Şerif okunarak başladı. Kur’anı Kerim tilavetinin ardından ebediyete intikal etmiş tüm geçmişlerimize fatihalar okunarak ruhları şad edildi.

Helva karılıp pişirilinceye kadar, konuklara çerez  ve meyve ikram edildi. Hafta sonu bir araya gelen Hemşerilerimiz gece boyunca doyasıya sohbet ve  muhabbet ederek hoşça vakit geçirdiler.

Gecenin ilerleyen saatinde Çetin Kulbay ve Ekibi tarafından zahmetli bir uğraşı sonucunda hazırlanan fıstıklı helva ile birlikte Hemşerimiz Türkan Seyhan tarafından  ikram edilen Lahana Turşusu afiyetle yenildi.

Helva Gecesine sponsor olarak katkı yapan değerli Hemşerimiz  Ayşe Tosun Hanıma Helva Gecesi Progamında Kur’an okuyup, dua ederek tüm geçmişlerimizin ruhunu şad eden Köy Hocalarına, Helva yapımında emek ve hizmeti geçen Çetin Kulbay ve Ekibine, davete katılan bay bayan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyoruz. Editör

Yorum Yapın

Mesajınız