Vefat Haberi – Hafız Mevlidhan Fahrettin Hoca vefat etti

IMG_6773Hafız Fahrettin ABATAYKafkas Camiasında Adiğabze-Çerkes’çe okuduğu Mevlid-i Şerif Kasediyle ün yapan, Balıkesir Susurluk Demirkapı Köyü 1934 doğumlu Hafız Fahrettin ATABAY, 21 Kasım 2014 Cuma Günü rahatsızlanıp vefat etmiş, 22 Kasım 2014 Cumartesi Günü Bandırma Haydar Çavuş Camiinde ikindi vakti kılınan cenaze namazından sonra Bandırma Şehir Mezarlığına defnedilmiştir. Merhum Fahretttin Hoca’ya Allah’tan rahmet, geride kalan ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. Taziye için iletişim : 0266 718 25 07

Hafız Fahrettin Abatay’ın kısa özgeçmişi  –  1934 yılında Balıkesir Susurluk Demirkapı Köyü’nde dünyaya gelir. 1949 yılında Köyünde Hafız Hasan Efendi’den Kur’an hıfzını ikmal eder. 1950 yılında İstanbul Üçbaş Medresesine gider ve  bu Medresede 4,5 yıl  Gönen’li Mehmet Efendi’den dersler alır. Bu müddet içinde Hasan Akkuş Hoca’dan kıraat dersleri, Bestekar Saadettin Kaynak’tan da makam dersleri alır. Askerlik görevinden sonra Balıkesir Zağnos Paşa Camii, İstanbul Beyazıt Sekman Başı, Yakup Ağa Camiilerinde vazife yapar.  Son olarak da Bandırma Haydar Çavuş Camiinde müezzin olarak vazife yaptıktan sonra emekli olur. Emekli olduktan sonra da talebeleriyle meşgul olur. Emeklilik sonrası Çerkes’çe okuduğu Mevlid-i Şerif kasediyle de Çerkes Camiasında ün yapar. 22 Kasım 2014 günü Bandırma Haydar Çavuş Camiinde ikindi vakti Ailesi, dostları ve sevenlerinin katılımıyla kılınan kalabalık cenaze namazından sonra Bandırma Şehir Kabristanındaki ebedi istirahatgahına tevdi edilir. Ruhu şad olsun. Mekanı cennet olsun.

Adiğabze – Çerkes’çe okunan Mevlid-i Şerifi izlemek için TIKLAYIN >>> www.youtube.com/watch?v=V6kXOBvtrr0

1 Yorum

Hamit KayabeyKasım 27th, 2014 01:40

Hafız Mevlidhan Fahrettin Abatay Adiğe Diline vukufiyeti, Adiğe Xabzelerine olan bağlılığı, asalati, zerafeti ile tam anlamıyla bir Çerkes Beyefendisiydi. Güleryüzlü, hoş sohbet ve nüktedanlığı yanında çalışkanlığı ve mesleğindeki başarılarıyla öne çıkmış, toplumuna kendisini sevdirmiş nadir şahsiyetlerden biriydi. Güzel sesiyle okuduğu Çerkesçe Mevlid kasediyle Çerkes camiasında ün yaparak kendini kabul ettirmişti. Allah gani gani rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Kendisini hep rahmetle anacağız. Ruhu şad olsun.

Yorum Yapın

Mesajınız